چاقی, سلامتی

چاقی و لاغری در طب سنتی

مبحث چاقی و لاغری در طب سنتی

اگر در کتب طب سنتی بررسی کنیم همچون قانون در طب ابن سینا  ، مجربات ابن سینا  ،  ذخیره خوارزمشاهی سید اسماعیل جرجانی  ، منصوری فی الطب رازی،  اکسیر  اعظم حکیم اعظم خان و دیگر کتب معتبر طب سنتی که بالغ بر ۱۰۰۰ سال قدمت دارند ، لغاتی همچون هزال ، مسمن،  مهزل  ، تسمین،  چاقی و لاغری بسیار زیاد آمده است.

در آنها به علل چاقی و  مضرات  آنها و روش های آنها برای لاغری و با کمک دارو و غذا و ترکیب هر دو ، به درمان پرداخته اند و یا در رابطه با لاغری زیاد با عنوان هزال سخن گفته اند و راهکار برای رسیدن به وزن نرمال ارائه شده است.

در این کتابها سبب های چاقی و مضرات آن را بیان نموده اند.

در طب سنتی اصیل به واسطه طب کل نگر چاقی را از تری مزاج و غلبه خون نیکو و خوبی هضم و غلبه تری بر تمام اعضا بیان شده است.

چاقی مفرط نوعی بلا و بیماری بوده و مضرات آن را بسیار دانسته اند.

۱_ انسان چاق همواره تنبل است و نمی تواند به راحتی حرکت کند.

۲_ چاقی مفرط باعث متراکم شدن بدن و باعث فشار به رگ های بدن می شود و به این علت باعث تنگی شریان ها و وریدها ( رگها ) شده باعث مجال حرکت و جریان خون در آنها شده و باعث عدم تغذیه به اعضا می شود.

۳_ در شریانها و وریدهای ریه با تنگ شدن آنها هوایی که به واسطه نفس کشیدن جذب خون شده به بدن نمی رسد و سبب فساد روح و تباه شدن آن می شود.

چرا که در تعریف تولد “” روح “”  قدما گفته اند :

چون از غذا ماکول در جگر ( کبد ) ، اخلاط چهار گانه به هم رسد،  صاف و لطیف خون که در آن حدتی و لطافتی باشد با قدر قلیلی که در کار باشد از لطیف هریک از آن  سه خلط دیگر آمیخته از راه رگی از جگر به دل ( قلب ) پیوسته و سپس به ریه رفته با هوای تنفس شده ممزوج گشته و مخلوط شده و به دل باز گشته و به سبب حرارت قلب ، بخار لطیف آن جدا گشته و آن بخار را “” روح “” می گویند.

پس سبب تنگی مجاری شریانی و وریدی به واسطه چاقی باعث عدم حرکت روح در بدن و باعث فساد اعضاء می شود و به همین واسطه است که عامه مردم در اصطلاح می گویند: فلانی روح در بدن ندارد .

۴_ خطر تنگی شریان ها و وریدها در بدن چاق باعث غلبه خون در بدن و در نتیجه باعث پارگی وریدها که آنها نازک تر از شریان ها هستند می شود و این خطری بزرگ است.

۵_ خطر تنگی شریان ها  و وریدها در بدن چاق باعث تجویف( خشکی ) دل و دماغ ( مغز ) می شود و مرگ ناگهانی را به همراه دارد .

۶_ امراض افراد چاق و فربه اکثرا غیر قابل تشخیص و یا سخت می تواند تشخیص داد که این مطلب باعث استحکام بیماری در بدن شده و در دراز مدت باعث دشواری و یا عدم امکان درمان می شود.

۷_ افراد چاق و فربه در مواقع درمان که نیاز به استفاده از مسهلات برای دفع خلط غالب هستند ، خطرناک است زیرا ممکن است باعث خلط درونی در آنها به حرکت در اید و در نتیجه به واسطه فشرده بودن شریانها و وریدها راه برگشت نداشته باشد و این خطری زیاد است .

۸_ خونگیری از افراد چاق در طی درمان در صورت عارض شدن به بیماری بنابر نظر طبیب طب سنتی دشوار است

۹_ در موقع درمان افراد چاق در طی درمان در صورت نیاز به اسهال و مسهلات  ، به واسطه کسر روح در بدن و ضعف در آن باعث ضعیف تر شدن و در نتیجه غلبه بیماری بیشتر بر آن می شود زیرا حرارت غریزی افراد چاق اندک است که به دلیل غلبه رطوبت فضلیه بوده و باعث ایجاد ضعف کلی در بدن آنها می شود.

۱۰_افراد چاق کم منی و کم فرزند که می توان دلیل آن را تنگی مجاری و امتلای آن دانست

۱۱_ افراد چاق مستعد بیماری هایی چون سکته ، فالج( سست شدن عضوی از بدن ) ، حمی مطبقه( تب در تمام بدن ) ، فلغمونی ( آماس خونی ، ورم ) ، حصبه ، جدری( آبله ) ، ضیق النفس( آسم ، تنگی نفس ) و امراض که از تری و سردی پدید می آیند.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *