چاقی, سلامتی

انواع چاقی در طب سنتی از منظر حکمای طب سنتی (قسمت دوم)

انواع چاقی در طب سنتی از منظر حکمای طب سنتی

آنچه در درمان چاقی مد نظر اطبای طب سنتی است رفع تری در بدن است که با راهکار ها و نسخه های متعدد در رفع تری و چاقی تلاش می کنند.

حکما علت های مختلف را در تری در بدن قائل بوده اند.

۱_ کم تحرکی

کم تحرکی باعث جذب تری و رطوبت به اعضای بدن می شود و تحرک بسیار اعم از کار یا ورزش و اعمال یداوی باعث تولید گرما د  بدن و در نتیجه خروج و رطوبت و تری از بدن می شود.

۲_ کثرالخواب

افرادی که خواب زیاد دارند و مدت طولانی می خوابد باعث جذب رطوبت و تری در اعضایشان می شوند

از منظر طب سنتی خواب شب تا سحر خواب مورد نیاز انسان است و تاثیری در جذب رطوبت ندارد ولی خواب در غیر از این زمان باعث افزایش رطوبت در بدن و جذب تری به اندام ها و در انتها باعث چاقی می شود.

دفع فضولات بدن از مجاری طبیعی باعث طبیعی بودن بدن است و این فضولات همچون ادرار  ، عرق و یا در بانوان عادت ماهانه .

در صورت عدم دفع فضولات جذب بدن شده و شخص چاق می شود و یکی از علل اینکه چاقی را بیماری می خوانند همین جذب فضولات است که سموم را وارد بدن می کند و عامل بیماری می شود.

۳_ جذب فضولات

در شرح مراحل هضم بیان شده که در هر مرحله ای فضولاتی دارد که باید از بدن دفع شود و لازمه دفع فضولات داشتن گرمی مورد نیاز بدن است و تری باعث جذب فضولات دفعی و تبدیل آنها به شحم است.

۴_ پرخوری

پر خوری مهمترین عامل چاقی است ، فرد در حین خوراک زیاد و نوشیدن آب زیاد باعث عدم هضم صحیح در مراحل هضم شده و در نتیجه باعث غلبه تری بر بدن شده و باعث تولید شحم (پیه و چربی) در بدن می شود.

پس انسان اگر از عوامل چاقی بدن خود مطلع باشد با دانش خود نسبت به رفع چاقی می کند.

در طب سنتی باید اول نوع چاقی مشخص شود و بعد با انجام اصلاح در تغذیه  ، ورزش و استفاده از داروهای مفید و موثر نسبت به رفع چاقی اقدام نمود.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *